Düzce fındık fiyatları diğer fındık üretim yerlerinde olduğu gibi Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından belirlenmektedir. TMO bu aşamada hem üretici hem tüketici tarafında dengeyi sağlayabilmek adına birçok ayırıcı özelliği göz önünde bulundurarak ücretlendirmeleri yayınlar.

TMO fındık fiyatını belirlerken öncelikle dünya fındık fiyatlarını da baz alarak işleme başlar. Sonraki aşamada ise serbest piyasada fındık alım ücretleri; üretici maliyeti, üretim miktarı, ekonomik göstergeler ve bir önceki yıl alım fiyatları baz alınarak güncel fındık fiyatlarına karar verilir.

Düzce Fındık Fiyatları Ne Kadar?

Düzce fındık fiyatı 2024 yılında bölgesel olarak farklılıklar göstermektedir. Bugünkü fındık fiyatı Akçakoca’da en düşük 35 TL, en yüksek 42,5 TL iken Çarşamba fındık fiyatları en düşük 36 TL, en yüksek 43,5 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar sadece iki ilçe arasındaki kıyaslamadır. Bahsi geçen fiyatlar 1. Kalite fındıklar yani levant kalite içindir.

duzce-findik-fiyatlari

Düzce fındık fiyatları üzerinde yaşanan bu oynaklıklar fındık kalitesiyle de doğrudan alakalıdır. Düzce’den fındık alacaklar için 2023 fındık fiyatları araştırmasını ilçeler bazında yapmak daha doğru olacaktır. Fındığa dair yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın enflasyon farkı yansıtılmış hali olmak üzere kaç lira olarak açıklama yapacağı beklenmektedir.

Dünyada Fındık Fiyatları ve Düzce Fındık Fiyatları Arasındaki Fark Ne Kadar?

Düzce fındık fiyatları ve dünya fındık fiyatları kıyaslaması 2023 yılında ciddi derecede tartışma konusu oldu. Başta Giresun ve Ordu olmak üzere Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde üretilen fındıklar ülke içerisindeki fiyatları yurt dışı fiyatlarına göre daha ucuz olduğu tartışmaya neden olan gerekçeler arasındadır.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur Düzce fındık fiyatları günlük olarak haberlerde de sunulduğu üzere enflasyondan etkilenerek artış göstermektedir. Fiyatlar genel seviyesinin bu derece oynak olması ve Türk Lirasının Dolar karşısında sürekli değer kaybetmesi nedeniyle aradaki uçurum git gide artmaktadır

Fiskobirlik Fındık Fiyatı ve TMO Fındık Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye fındık fiyatları belirlenirken bu aşamada rol oynayan Fiskobirlik ve TMO analizleri çok önemlidir. Fiskobirlik etkisi son dönemlerde azalsa da yine de fındık satış noktasında etkilerini haberlerin etkisi ile görülmektedir.

duzce-findik-fiyatlari
Düzce fındık fiyatları

Fındık fiyatları bu noktada birimler olarak ayrılmamaktadır. Türkiye genelinde belirlenene fiyatlar tüm birim ve kuruluşlar için ortak kabul edilir. Başta söylendiği gibi bölgesel olarak fındık fiyatlarında farklılıklar olmaktadır. Giresun kalite ve Düzce kalite fındıklar en yüksek fiyatlara sahip ürünlerdir.

İlginizi Çekebilir: 2023Düzce Çiçek Siparişi Verme Nasıl ve Nereden Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Ne Yapmalıyım? 2024 Yurtdışı Taşınma Rehberi

İçindekiler Hide ‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Diyenlere: Almanyaya Yerleşmek için Ne Yapmalıyım?Almanya’da Yaşamak…

2024 Düzce Ev Kiraları Fiyatları | Düzce Kiralık Ev Merkez

İçindekiler Hide Düzce Ev Kiraları – Düzce Eşyalı Kiralık Daire1 – Düzce…

Hava Ambulansı Kiralama Hizmeti Alınırken 3 Adım!

İçindekiler Hide Hava Ambulansı Kiralama Hizmetini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hava Ambulansı Kiralama…

2024 Düzce Protez Saç Fiyatı Nedir?

İçindekiler Hide Protez Saç Fiyatı Neye Göre Belirlenir?1 – Protez Saç Fiyatı…