Almanyaya taşınmak istiyorum cümlesi yıllardan beri Türkiye’de duyulan bir istektir. Özellikle 1970li yıllardan itibaren sürekli göç verilen Almanya’ya son zamanlarda ülkede yaşanan ekonomik durumlardan ötürü araştırmalar artmaktadır. Halihazırda en çok Türkün bulunduğu ülkelerden birisi olması Almanya vizesi ve Almanya’ya taşınmak gibi konuların araştırılmasına neden oluyor.

Peki Almanyaya taşınmak istiyorum diyenler hangi yolları izlemeli? Almanya’ya taşınmak için hangi başvurular yapılmalı? Almanya’ya taşınma nakliyat ile nasıl halledilir? İşte, Almanyaya taşınmak isteyenler için  bilgiler!

‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Diyenlere: Almanyaya Yerleşmek için Ne Yapmalıyım?

Almanyaya taşınmak istiyorum her ne kadar birçok kişinin hayali ve isteği olsa da bunu gerçekleştirmek için bazı aşamalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle yabancı bir ülkeye gittiğiniz için o ülke tarafından geçerli sayılan gerekçelerle ülkeye giriş yapmalısınız. Ki kalıcı kalmayı düşündüğünüz için belirtilen özelliklere de sahip olmanız gerekir.

almanyaya-tasinmak-istiyorum
Almanyaya Taşınmak İstiyorum

Almanya vizesi alabilmek için birkaç vize türü mevcuttur. Her bir tür de kendi içerisinde değişik beklenti ve özellikler ile ayrılmıştır. Her biri her durumda Almanyaya taşınmak istiyorum ne yapmalıyım, sorunuz için yardımcı olacaktır. Peki Almanya vizesi hangi koşullarda alınabilmektedir?

Almanya’da Yaşamak için Vize Nasıl Alınır? Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya göç başvurusu kapsamında kişilerin:

  • Öğrencilik,
  • İş ve çalışma durumu,
  • Yatırım,
  • Beyin göçü,
  • Kalıcı yerleşme kapsamında başvuru yapması gerekir.

Bahsedilen bu etmenlerin her birinde ülke tarafından etmenler ayrılmakta ve kontroller sağlanır. Eğer başvurma türünüze bağlı olarak onay alırsanız Almanya’da yaşamanız mümkün hale gelir.

A- Almanya Öğrenci Vizesi Başvurusu

Öğrenci vizesi Almanya’ya yerleşmek istiyorum diyenlerin tercih edeceği ilk yöntemdir. Yalnız bunun için ekstra efor sarf etmeniz gerekebilir. Öncelikle Almanca bildiğinizi kanıtlama şartınız mevcuttur. Bununla birlikte yabancı dil eğitim alacağınız düşünülürse İngilizce de bilmeniz gerekir. Son olarak Almanya’da üniversitelere başvurarak onay almış olmanız şarttır.

Almanyaya taşınmak istiyorum diyenler öğrenci vizesi ile en azından dört senelik bir süreci garantilemiş olur. Dört senenin sonunda kalabilmek için ise ekstra uğraşlara girmeniz gerekir. Örneğin devlete yük olmayacağınıza dair bir iş bulduğunuzu kanıtlamalısınız. Bu iş sayesinde bir olasılıkla ülkede kalabilirsiniz.

almanyaya-tasinmak-istiyorum

B- Almanya İş Vizesi Başvurusu

1970li yıllarda başlayarak en sık tercih edilen yöntemlerden birisi Almanya iş vizesi olmaktadır. Almanya iş vizesi için özellikle ülke daha açık bir halde bulunur. Zira ülkede yaşlı nüfusu çok olduğundan genç ve çalışacak nüfus kısıtlıdır. Bu aşamada kişilerin olasılıkları daha fazla olduğundan başvurular yoğunlukla buradadır.

Almanya iş vizesi için üniversite mezunuysanız, denklik olacak şekilde üniversite başvurularında bulunmanız gerekir. Denklik yoksa diplomanız yetersiz kalacaktır. Vasıfsız çalışan olarak gidecekseniz yine bir firmaya bağlı olmalı ya da detaylı bilgilerinizle Almanya’ya kendinizi kanıtlamanız gerekir.

Almanya’ya İşçi Olarak Gitmek | Almanya’ya Çalışmaya Nasıl Gidilir?

İki değişik yöntemi mevcuttur. Eğer Almanya hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında imzalanan anlaşma gereği bir işçi göçü olacaksa hükümetler arası başvuru ve vizeler incelenerek hareket edilir.

Bireysel anlamda Almanya iş arama vizesi de çıkarabilirsiniz. Ancak bu günümüzde en zor vize alma yöntemlerinden birisidir. Diplomatik denkliğiniz yoksa işiniz daha da zora düşebilir. Çünkü hükümet kendisine yük olmayacağını inandığı, donanımlı ve eğitimli bireylere vize vermektedir.

almanyaya-tasinmak-istiyorum

C- Yatırım ile Almanyaya Taşınmak İstiyorum: Almayan’da Oturum İzni Almak icin Ne Kadar Yatirim Yapmaliyim?

Ülkeler tarafından vatandaş olabilmek adına kişilere sunulan belirli yöntemler bulunur. Bunlardan birisi de yatırım ile vatandaş olabilme seçeneğidir. Almanya tarafından sunulan bu seçenekten yararlanmak için;

  • 250 bin Euroluk iş kurup insanlara iş imkânı sağlarsanız başta oturum sonra da vatandaşlık olabilirsiniz.
  • Kendiniz için minimum 100 bin Euro çocuklarınız ve eşleriniz için ise 200 bin dolarlık yatırım kanalı oluşturmanız gerekir.

Bankada yapılan incelemeler, oluşturduğunuz iş olanakları neticesinde değerlendirmeye alınırsınız fakat vatandaşlığınız hemen çıkmayacaktır.

D- Almanya Oturum Vizesi Başvurusu Nedir? Almanya Göç Başvurusu

Tahmin edersiniz ki Almanyaya taşınmak istiyorum denildiğinde doğrudan ülkeye yerleşmek mümkün değil. Hatta Almanya diğer ülkelere göre bu konuda daha katı bir ülke çünkü gelişmiş disiplin kuralları ve bir düzenleri mevcut.

Ülkeye yerleşebilmek adına oturum izni başvurusunda bulunmak gerekiyor. Ancak başvuru sürecini atlatsanız dahi sizi bekleyen çeşitli zorluklara hazırlıklı olmanız gerekir. Almanya hükümeti toplumda birlik ve kurala dikkat eder. Bu yüzden eğer bir Almancanız yoksa haftasonları şehrinizde dil kurslarına katılmalısınız.

Toplumda uyumu bozacak herhangi bir davranışta bulunmamalı, trafikte bir ceza dahi yememelisiniz. Aksi takdirde hükümet tarafından uygun bulunmadığınızdan dolayı oturum izninden reddedilirsiniz. Belirli bir işiniz olduğunu, Almanya hükümetine bağlı ve yük olmayacağınızı kanıtlamanız da şarttır.

almanyaya-tasinmak-istiyorum

Almanyada Akrabam Var Nasıl Giderim?

Almanya’da yıllarca oturum izni almış bir akrabanız, eşiniz varsa geçişiniz kısmen daha kolay olabilir. Halihazırda oluşturulmuş düzenin içine entegre olacağınız için Alman hükümeti bu duruma biraz daha ılımlı yaklaşabilmektedir. Yine de bu geçiş için iş, oturma ve dil konusunda kendinizi kanıtlamanız gerekir.

Almanya Göçmenlik Başvurusu Sonrası: Almanya’ya Nasıl Taşınılır?

Sıfırdan düzen kuracak kişiler Almanyaya taşınmak istiyorum dese de bu durumun sanıldığı kadar kolay olmadığının farkındadır. Ancak en zor olan kısmı yani vize konusunu atlattıysanız Almanyaya taşınmak istiyorum hayaliniz gerçekleşebilir. Bunun için tek ihtiyaç uluslarası bir nakliyat firması ile çalışmak olacaktır.

Uluslararası nakliyat firmaları başta Almanyaya taşınmak istiyorum diyenler için olmak üzere komşu ülkelere nakliyat yapmaktadır. Deniz ya da kara yoluyla belirli bir ücret karşılığında eşyalarınız güven ile taşınır. Bunun için bulunduğunuz şehirdeki nakliyat firmaları ile iletişime geçmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Dünya’nın En Değerli Şirketleri Listesi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

2024 Düzce Ev Kiraları Fiyatları | Düzce Kiralık Ev Merkez

İçindekiler Hide Düzce Ev Kiraları – Düzce Eşyalı Kiralık Daire1 – Düzce…

Hava Ambulansı Kiralama Hizmeti Alınırken 3 Adım!

İçindekiler Hide Hava Ambulansı Kiralama Hizmetini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hava Ambulansı Kiralama…

2024 Düzce Protez Saç Fiyatı Nedir?

İçindekiler Hide Protez Saç Fiyatı Neye Göre Belirlenir?1 – Protez Saç Fiyatı…

Düzce Nakliye Firması ile Taşınmak Artık Çok Kolay!

İçindekiler Hide Düzce Nakliye HizmetleriDüzce Nakliye Firmaları Arasında En Güvenilir SeçimDüzce Şehirlerarası…