Düzce Makine Mühendisliği bölümü Türkiye’de adını duyurmuş ve başarıyı yakalamıştır. Büyük şirketlerin çoğunluğunda Düzce Üniversitesinin, mühendislik fakültesi öğrencileri yer almaktadır. Devlet okulları arasında yüksek başarı göstermesindeki temel neden üniversitenin belirlemiş olduğu vizyon ve misyonudur.

Özellikle bu bölümü Düzce Üniversitesi kapsamında okumak isteyen öğrenciler tarafından yoğun bir araştırma yapıldığı görülür. Düzce Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü hakkında tüm bilgiler şöyledir:

Düzce Makine Mühendisliği Taban Puanları

Düzce Makine Mühendisliği bölümünü 2022 yılında tercih etmek isteyenlerin en büyük merakı taban puanlardır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Makine Mühendisliği için temel kıstas MF puan türüdür. Bölümün sayısal olması nedeniyle matematik ve fen puanına göre alım yapmaktadır.

duzce-makine

Aranan şartlara uyduğunuz düşüyorsanız bölüm tercihini yapmak için son bir ayrıntı kalıyor. Üniversitenin belirlemiş olduğu taban puanın üstünde bir puana sahip olmak. Düzce Üniversitesi, makine mühendisliği için 2022 yılında taban puanını 253.799 olarak belirlemiştir. Tavan puan olarak ise 286.418 olduğu belirtmiştir. Siz de bu puan aralığında yer alıyorsanız rahatlıkla üniversitenin ilgili bölümünü tercihleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

Düzce Makine Mühendisliği Sıralama Bilgisi

Üniversiteye yerleşmek isteyenlerin yaptığı büyük yanlışlardan biride puana göre tercih yapmalarıdır. Halbuki tercih esnasında puanların hiçbir önemi yoktur. Tercih alanında uzman kişiler tarafından da duyacağınız üzere sıralamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu bağlamda Düzce Üniversitesi Makine Mühendisliği sıralaması örgün öğretim için 278.824’dür.

Düzce Makine Mühendislik fakültesi için tercihinizi yaparken sıralamanızı göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir. Belirtilen sıralamanın üzerinde yer alıyorsanız üniversite tercihinizin tutma olasılığı düşecektir. Bu noktada yapacağınız tercihleri sıralamanıza uygun belirlemeniz durumunda kazanma potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

Düzce Makine Mühendisliği Ders İçerikleri Nelerdir?

duzce-makine

Düzce Makine Mühendisliği alanında ders içerikleri tümevarım ilkesi ile ilerlemektedir. Üniversitenin lisans bölümünde eğitim alacak mühendis adayları en temel eğitimlere tabi tutularak zorluk derecesi artan kapsamlı konulara yönelirler. Burada genel amaç her bireye a’dan z’ye eğitim vermek ve geleceğe sağlam mühendis adayları yetiştirmektir.

Düzce Üniversitesi – Makine Mühendisliği Sınav Takvimi

Düzce Üniversitesi kapsamında genel takvim çizelgesi olmasıyla birlikte, her bölümünde kendi içerisinde ayrılan sınav takvim çizelgeleri mevcuttur. Sınav takvimleri bulunduğunuz alan ya da bölümün düzenlediği sınav programını, saat ve yerlerini bildirmek üzere tasarlanmıştır.

Gireceğiniz sınav hakkında tüm bilgilere en doğru ulaşabileceğiniz kanal bu mecradır. Sistem üzerinde size özel tanımlanmış hesap bilgileri ile erişim sağlanır. Bu sayede bilgi kirliliğinden uzak sadece kendinize ait bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Düzce Makine Mühendisliği Duyuru

Yukarda bahsedildiği üzere üniversitelerin resmi sitelerinde yayınlanan takvimler bulunmaktadır. Buna duyurular sekmesi de denilmektedir. Düzce Üniversitesi öğrencisiyseniz duyurular sayfasından okulunuzda düzenlenecek tüm aktivitelere ilişkin bilgilere buradan erişim sağlayabilirsiniz!

Sayfanın size sağlayacağı en büyük avantaj erken haberdar olma ve fırsatları kaçırmamak olacaktır. Bu nedenle üniversite öğrencilere genellikle günlük olarak bir haber sitesi gibi bahsedilen alanı incelerler. Düzce Makine Mühendisliği bölümündeki aktiviteleri duyurular alanından önceden öğrenebilirsiniz.

Mühendislik Öğrencileri OBSDüzce Giriş Şartları Nelerdir?

OBS “öğrenci bilgi sistemi” için girişte aranan tek bir şart vardır. Düzce Üniversitesinin öğrencisi olmak bu şartı tamamlamak için yeterli olacaktır. Üniversitenin farklı bölümlerine kayıt yaptırdığınız esnada Düzce OBS giriş bilgileriniz tarafınıza iletilecektir.

duzce-makine
Düzce Makine Mühendisliği

Düzce Makine Mühendisliği öğrencileri için öğrenci bilgi sistemine erişim sağlayacağınız parola tarafınıza iletilmediyse ne yapacaksınız? Bu durumda bölümünüzün bağlı olduğu öğrenci bilgi işlerini ziyaret ederek şifrenizi hemen alabilirsiniz. Sistem üzerinden giriş yapıp kendinize özgü şifre yaratarak sonraki girişlerde kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Düzce Makine Mühendisliği Yaz Okulu Hakkında Bilgiler

Yaz okulu her üniversitenin bünyesinde olan bir uygulamadır. Dönem içerisinde bir ders ya da derslerden geçemeyen öğrenciler için fırsat niteliğindedir. Vize ve final sonucunda bütünleme sınavından da geçemeyenler yaz okuluna kalır. Yaz okulunda ders başına ücret verilerek öğrenciler dersten muaf olmaya çalışır.

Düzce Makine Mühendisliği öğrencileri zorlu sayısal dersleri karşısında yaz okuluna kalmak istemektedir. Bu aşamada normal eğitim dönemi bittikten sonra yaz okulu takvimi açıklanır. Kısa süreli eğitim sonrası öğrenciler tek bir sınava girerek kaldıkları dersleri vermeye çalışır. Yalnız bilinmelidir ki bir öğrencinin alabileceği ders sayısı kısıtlıdır.

Düzce Üniversitesi – Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Kimdir?

Bölüm başkanları var olan bölüm hakkında düzenleme ve karar alma mekanizmasına sahiptir. Genelde diğer bölüm hocalarıyla karar aldığı bilinse de yönetim kademesi kapsamında belirlenmesi şarttır. Düzce Üniversitesi diğer bölümlerde olduğu gibi makine mühendisliği başkanı belirlemiştir. Fehmi Erzincanlı güncel bölüm başkanıdır.

duzce-makine

Düzce Üniversitesi – Makine Mühendisliği Akademik Kadro

Öğrenciler tarafından Düzce Makine Mühendisliği bölümü tercih edilmeden önce akademik kadro araştırması yapılmalıdır. Bahsedilen bu durum tüm üniversite tercihlerinde geçerlidir. Çünkü bölümün akademik kadrosu ne kadar zengin ve güçlü ise alınacak eğitim kalitesi de o kadar artacaktır. Akademik kadro şu şekildedir:

 • Dr. Fehmi Erzincanlı
 • Dr. İhsan Uygur
 • Dr. Hamit Saruhan
 • Dr. Oktay Elkoca
 • Doç. Dr. Ethem Toklu
 • Doç. Dr. Fuat Kara
 • Doç. Dr. Ali Etem Gürel
 • Öğr. Üyesi Harun Bayrakdar gibi isimler bulunur.

Düzce Üniversitesi – Makine Mühendisliği Staj Zorunlu mu?

Düzce Makine Mühendisliği staj uygulaması öğrencilere zorunlu olarak yaptırılmaktadır. Bu durum sadece Düzce Üniversitesi kapsamında yer almaz. Neredeyse tüm bölüm ve üniversitelerde mesleğe dair uygulama yapabilmek için staj dersi koyulur. Makine mühendisleri bu kapsamda uygun çalışma sahaları belirleyerek staj yapmaktadır.

Düzce Makine Mühendisliği Staj Yapılabilecek Yerler

duzce-makine

Makine mühendisleri çok geniş çalışma sahasına sahiptir. Bu bağlamda staj yapabilecekleri yerleri bulmaları da kolaylaşmaktadır. Genel itibariyle makine mühendisleri:

 • İmalat sanayi
 • Savunma sanayi
 • Tekstil
 • Kimya, gıda ve ilaç
 • İnşaat
 • Enerji sektörlerinde staj yapma fırsatı bulabilmektedir.

Düzce Makine Mühendisi İş İlanları Nasıl?

Her ne kadar büyük umutlarla bölüme giriş yapan öğrenciler olsa da mezun olduktan sonra iş kaygısı başlamaktadır. Var olan bu iş kaygısı farklı iş ilanlarını araştırmayı doğurmaktadır. Ülkemizde mühendislere gerekli önem verilmedi için başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine beyin göçü sağlanır. Tüm bunlara rağmen ülkemizde de iş bulabilmek mümkündür.

Mezunlar için Düzce Makine Mühendisler Odası Hangi Etkinlikleri Sunar?

Düzce Makine Mühendisliği mezunları tarafından kurulan mühendisler odası, şehir içinde mühendislere dair alınacak kararlarda etkilidir. Bahsedilen bu kuruluş sadece makine mühendislerini etkilemez. Bir yandan mühendisliğin küçük çapta siyasi ayağını da oluşturmaktadır. Mühendislerin istek ve şikayetlerini gerekli mercilere iletmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Düzce Psikolog Arayanlara 10 Farklı Uzman Önerisi!

İçindekiler Hide Düzce Psikolog Fiyatları 2022 Yılı İçin Nedir?Profesyonel Hizmet Veren Düzce…

10 Farklı Düzce Çiçekçileri ile En Güzel Çiçekler Sizinle!

İçindekiler Hide Düzce Çiçekçileri Sayesinde Modern Tasarıma Sahip Çiçeklere Sahip Olun!2022 Yılı…

Düzce UZEM Nerede? 6 Aşamada Düzce UZEM Bilgisi!

İçindekiler Hide Başarılı Uzaktan Eğitimin Adresi Düzce Uzem Nerede!Düzce Uzem Giriş Nasıl…

Düzce OBS Girişi Nasıl Yapılır? 2022 Düzce Akademik Takvim

Düzce OBS girişi Düzce Üniversitesinde okuyan öğrencilerin dersleri ile alakalı tüm bilgilere…