Çerkez yemekleri, Çerkeslere özel olarak bulunan ve Türkiye’ye göç etmiş Çerkesler tarafından yapılmaya devam eden yöresel lezzetlerdir. Türkiye birden fazla millete ev sahipliği yapan çatı görevi görüyor. Bundan yıllar önce maalesef yaşanan soykırım girişimi sonrası binlerce Çerkes Türkiye’ye göç etti. Günümüzde milyonlarca Çerkes belirli şehirlerde yaşamaya ve kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

Çerkes Yemekleri İsimleri Neler? Dillere Destan En İyi Çerkez Yemekleri!

Kafkasya yemekleri arasında yer almakla birlikte Çerkeslere özgü olan yemekler oldukça farklı ve geniştir. Rus mutfağı ve Türk mutfağının birleşimi olarak bulunan bu alana yönelik önce bir yanlışı düzeltmek gerekir. Çerkez yemekleri tarifleri olarak adlandırılsa da Çerkes yemekleri demek daha doğrudur. İşte, Çerkes hamur işleri ve ana yemekleri.

1- Çerkez Yemekleri Sipsi Yemeği / Şipşi Yemeği

cerkez-yemekleri

Sipsi ya da şipşi olarak da adlandırılan bu yemeğin sevenleri oldukça çok. Sipsi aşaması tavuk ancak özelinde kırmızı et olarak ayrıldığı kısımdır. Altında da buğday ya da mısır unundan yapılmış hamur kısmıdır. Lapa olarak bulunur. Kenarlarına etler dayanır hemen iç kısmında lapa kısmı ortasında ise sıvı et suyu bulunur.

2- Çerkez Yemekleri Haluj

Türkiye’de Erzurum Hıngel mantısı, Kars’ta hengel mantısı olarak adlandırılır. Çerkesler tarafından ise Haluj olarak kabul edilir ve bir mantıdır. Bu mantıyı diğerlerinden ayıran ise iç kısmında her zaman et olmaz. Patates ve peynirle de tatlandırılarak yapılabilir. Yoğurt ve üzerine özel salça sosuyla mükemmel bir lezzet halini alır.

3- Çerkez Yemekleri Mamursa

Mamursa bir çeşit hamur yemeğidir fakat yapılışı oldukça farklıdır. Çerkez yemekleri tarifleri arasında bu yemeği yapmak için malzemeler temel hamur malzemeleridir. Fakat unu ocakta helva yapar gibi pişiriyorsunuz. Daha sonra üzerine omlet yapıp özel Çerkes peyniri de ekleyerek servis ediliyor. Ana yemek sayılmasa da hamur işi olmasıyla ana yemek özelinde yapılabilir.

4- Lepsi

Alışık olunan lezzetlerden birisi de Lepsi’dir. Lepsi bir bakıma kuzu tandır gibi gelebilir sizlere ancak servis edilişi farklıdır. Mümkünse kuzu eti sevmiyorsanız dana eti kullanabilirsiniz. Uzun süre kısık ateşte pişirilerek lezzet bulan bu yemeği kemikli-kemiksiz pişirmek mümkün. Yalnız yanına abista mutlaka eklenmeli ve bir taraftan suyuyla servis edilmeli.

5- Halvane

cerkez-yemekleri

Çerkez yemekleri restaurant dışında aynı zamanda pastane tarzıyla da meşhurdur. Aslında Helvane ilk bakışta klasik bir açma gibi görünse de görüntüsü ve boyutlarıyla kısmen ayrılıyor. Bol yumurta sürülerek pişiriliyor. Üstüne ise ekstra malzeme (çörek otu ve susam) koyulmuyor.

6- Corme

Listede yer alan birçok yemek size çok tanıdık gelecek. Fakat bunun sebeplerinden birisi de Çerkeslerin çok eski zamanlarda Türkiye’ye gelerek şehirlerimizde bu yemekleri yaymasından kaynaklanır. Mesela Corme bildiğimiz mumbar dolması olarak bulunuyor. Bağırsaklar ocakta ısıtılıp kurutulur. Böylece saklanır ve kış aylarında genelde kızartılarak yenir.

7- Metaz

cerkez-yemekleri

Ekstra malzeme olmaksızın hamurlar açılır ve içine bir miktar sade peynir eklenir. Her tarafı iyice kapatılan hamurlar daha sonra kaynar suda pişirilir. Haşlama olarak adlandırılması daha doğru olacaktır. Yapılış itibari ile mantıya benzese de aslında minik börek olarak kabul etmek gerekecektir. Tadı börekleri andırır.

8- Velibah

Gözleme olarak da kabul edilebilir. İçerisinde ıspanak, kıyma, peynir koyulabilmektedir. Sadece tavada ve ocakta değil, büyük saclarda pişirilir. Genelde akşam yemeklerinde değil de kahvaltıları süsleyen bir yemek olduğunu söylemek mümkün. Üzerine gözlemelerden farklı olarak ekstra tereyağ eritildiği bilinir.

9- Gınnış

Sinop bölgesinde yaşayan Çerkeslere çok tanıdık gelecek Çerkez yemekleri arasında birisi de Gınnış’tır. Sadece Sinop değil, Samsun ve Kastamonu yöresinde de yapılan tirit, ıslamaya benzer. Hamur  yapılır ve açılır daha sonra bir taraftan diğer tarafa olacak şekilde katlanır. Tavuk suyunda bu hamurlar pişirilir.

Diğer taraftan tavuk ya da kırmızı et çok iyi parçalanacak şekilde pişirilmektedir. Etler geniş bir servis tabağında kenarlara koyulur. Hamurlar orta kısma iliştirilir. Hamurların en son üstüne tereyağ eritilerek dökülür. Mide yakıcı olmasından genelde ayran ile servis edilmektedir.

10- Ape Yeşek

cerkez-yemekleri
Çerkez Yemekleri

Sadece Çerkez yemekleri değil aynı zamanda Çerkes tatlısı – nefis yemek tarifleri kapsamında araştırılmaktadır. Ape Yeşek bal gibi tadıyla gerçek anlamda sevenlerini büyüler! Hamurlar lokma tarzında kesilerek yağda kızartılır. Hamur üzerine şerbetler bolca hazırlanarak eklenir. Hatta bazı yörelerde şerbete bal bile eklenmektedir.

Çerkez Yemekleri Restaurant Önerileri!

Evde Çerkes yemekleri yapamıyorsanız ve tatmak için restaurant arıyorsanız doğru adresler bu listede yer alıyor. Siz de Çerkez yemekleri Kayseri, İstanbul ya da Sivas, Sinop yörelerinde rastlayarak tadım yapma şansı elde edebilirsiniz. Hatta Düzce yemek listesi içinde bile benzerlikleri görebilirsiniz.

Çerkes yemekleri yapan restoranlar:

  • Sılaşara Restaurant & Cafe,
  • Fıccın Restoran,
  • Çerkes Börekçisi Çay Evi,
  • Adige Mantı Evi,
  • Çerkes Mantı ve Gözleme Salonu,
  • Çerkez’in Mutfağı gibi yerler bulunur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Ne Yapmalıyım? 2024 Yurtdışı Taşınma Rehberi

İçindekiler Hide ‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Diyenlere: Almanyaya Yerleşmek için Ne Yapmalıyım?Almanya’da Yaşamak…

2024 Düzce Ev Kiraları Fiyatları | Düzce Kiralık Ev Merkez

İçindekiler Hide Düzce Ev Kiraları – Düzce Eşyalı Kiralık Daire1 – Düzce…

Hava Ambulansı Kiralama Hizmeti Alınırken 3 Adım!

İçindekiler Hide Hava Ambulansı Kiralama Hizmetini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hava Ambulansı Kiralama…

2024 Düzce Protez Saç Fiyatı Nedir?

İçindekiler Hide Protez Saç Fiyatı Neye Göre Belirlenir?1 – Protez Saç Fiyatı…