Düzce yemek listesi ya da Düzce’nin yemekleri arasında hangileri meşhurdur gibi konular internet üzerinden en çok araştırılan konulardan bir tanesidir. Özellikle Düzce’ye gezmek amacı ile gelenler öncelikle Düzce’nin yemekleri hakkında araştırma yapmaktadır.

Biz de bu yazımızda Düzce’ye gidip ya da gitmeden önce yemekler hakkında kafasında soru olanlar için bu yazıyı hazırladık.

Düzce Yemek Listesi

Düzce’nin merak edilen yemekleri denildiğinde ilk akla Çerkez tavuğu gelmektedir. Düzce’ye yolu düşenlerin mutlaka yemesi gereken yemeklerden bir tanesidir. Diğer şehirlerde yense de Düzce’de yenilen kadar lezzetli olmayacaktır. Çünkü buranın meşhur yemeklerinden bir tanesidir. Bir diğer meşhur yemeği ise hamsi pilavıdır. Hamsi ile alakalı yemekler denilince akla genelde Trabzon ili gelse de Düzce’de hamsi pilavı oldukça meşhurdur diyebiliriz.

Hamsili börek de en az hamsili pilav ve çerkez tavuğu kadar meşhurdur. Düzce’ye gezi amaçlı ya da başka bir amaçla gidenler genellikle bu lezzetten mahrum kalmamak için hamsi böreğini güzel yapan mekanları tercih etmektedir. Siz de farklı lezzetler denemeyi seviyorsanız Düzce’ye gidince bu böreği deneyebilirsiniz.

 Düzce Yemek Listesi – Düzce Üniversitesi Aylık Yemek Listesi

Düzce Üniversitesi’nde okuyanlar daha ekonomik ve daha düzenli olduğu için genellikle üniversite içerisinde yer alan yemekhaneden yemek yemektedirler. Üniversiteler de haftanın beş günü çıkan yemeklerin listesini paylaşmaktadırlar. Öğrenciler de bu listeye ulaşmak amacı ile Düzce yemek listesi konulu araştırmalar yapmaktadır. Siz de söz konusu listeye ulaşmak istiyorsanız, Üniversite’nin resmi sitesinden oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Düzce’nin Yemekleri | Düzce’nin Meşhur Tatlısı

Hemen hemen her şehrin meşhur yemekleri merak edilmektedir. Özellikle bir şehre herhangi bir amaçtan dolayı gidecek olanlar gitmeden önce muhakkak konu ile alakalı ayrıntılı araştırmalar yaparlar. Bölgenin meşhur tatlıcılarını meşhur restoranlarını araştırırlar. Bu araştırmalarda internet üzerindeki yorumlar oldukça önemli bir referanstır.

Her şehirde olduğu gibi Düzce’nin yemekleri de internet üzerinden araştırılan konulardan bir tanesidir. Düzce’nin meşhur yerleri nelerdir sorusu da oldukça araştırılan ve cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Düzce’nin meşhur yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1 – Düzce’nin Yemekleri – Boşnak Böreği

Düzce yemek listesi arasında mutlaka yer alan lezzetlerden bir tanesi Boşnak böreğidir diyebiliriz. Yemeğin çok lezzetli ve tercih edilen bir yemek olduğu kadar zahmetli olduğunu da söylemek gerekir. Böreğin iç malzemesi için hazırlanan harç yiyecek kişinin damak tadına göre değişiklik gösterebilmektedir.

duzce-yemek-listesi-duzcenin-yemekleri

Oldukça gevrek bir yapıya sahip olan böreğin harcı, peynirli patatesli ya da ıspanaklı olabilmektedir. Bu leziz böreği ise Düzce şehir merkezinde yer alan restoranlarda tatmanız mümkündür.

2 – Bazlama

Düzce’nin yemekleri ya da hamur işleri denildiğinde akla gelen bir diğer yemek ise Bazlamadır. Bazlama Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde çokça sevilen yemeklerdendir. Tüm yörelerde bazlamayı görmek mümkündür. Fakat Düzce bazlamanın en meşhur olduğu şehirlerden bir tanesidir.

3 – Tembel Karı Makarnası

Düzce yemek listesi arasında yer alan bir diğer yemek türü de tembel karı makarnası ismi ile bilinen yemektir. İsminin böyle olmasının sebebi ise yapımının oldukça basit olmasıdır. Makarnanın hamurunu elde etmek bile çok basittir. Bu hamur için un ve su yeterli olmaktadır.

duzce-yemek-listesi-duzcenin-yemekleri

Makarnanın hamurunu kaynamakta olan suya kaşık yardımı ile atmak gerekmektedir. Bu nedenle de bir diğer ismi ise kaşık makarnasıdır. Makarna servis edilirken de üzerine fındık ya da ceviz ilave edilmektedir. Sevmeyenler için sade servis de bulunmaktadır. Ancak fındık ya da cevizle çok daha lezzetli olmaktadır.

4 – Sebzeli Kaygana – Düzce’nin yemekleri

Düzce’de yer alan halk tarafından çok tercih edilen sebzeli kaygana dışardan gelen turistler için de merak uyandırıcıdır diyebiliriz. Yemek oldukça kolaydır fakat çok lezzetlidir. Hafif kahvaltı türünden hoşlanıyorsanız bunu tercih edebilirsiniz. Krep hamurunun içerisinde maydanoz, dereotu ve yeşil soğan bulunmaktadır.

duzce-yemek-listesi-duzcenin-yemekleri
düzce yemek listesi Düzce’nin yemekleri

Yeşil soğan sevmeyenler krepin içerisinden çıkarabilir ancak tadını veren temel malzemelerdendir diyebiliriz. O nedenle yeşil soğanla arası olmayan kişilerin Düzce yemekleri içerisinden başka lezzetleri tatması tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde maydanoz ve dere otu için de aynısı geçerlidir. Malzemeleri az ve öz olan bu yemeğin tüm malzemelerinin kullanılması püf noktalarından bir tanesidir.

İlginizi çekebilir: 2022 Düzce Nakliyat Firmaları Hangi Hizmetleri Sunar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Düzce Psikolog Arayanlara 10 Farklı Uzman Önerisi!

İçindekiler Hide Düzce Psikolog Fiyatları 2022 Yılı İçin Nedir?Profesyonel Hizmet Veren Düzce…

10 Farklı Düzce Çiçekçileri ile En Güzel Çiçekler Sizinle!

İçindekiler Hide Düzce Çiçekçileri Sayesinde Modern Tasarıma Sahip Çiçeklere Sahip Olun!2022 Yılı…

Düzce UZEM Nerede? 6 Aşamada Düzce UZEM Bilgisi!

İçindekiler Hide Başarılı Uzaktan Eğitimin Adresi Düzce Uzem Nerede!Düzce Uzem Giriş Nasıl…

Düzce OBS Girişi Nasıl Yapılır? 2022 Düzce Akademik Takvim

Düzce OBS girişi Düzce Üniversitesinde okuyan öğrencilerin dersleri ile alakalı tüm bilgilere…