Yaz seyahati kapıda ve birçokları için bu; bagajı çıkarmanın, pasaportun tozunu almanın ve bir tatille güneşin tadına varmanın zamanının geldiği anlama gelir. Ancak bu yaz yola çıkmayı planlıyor olmanız, sağlığınızın kaymasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Yaz Seyahati için Yanınıza Almanız Gerekenler!

İster günübirlik sahil gezileri yapmayı ister uluslararası seyahat etmeyi planlıyor olun, sağlığınıza ve zindeliğinize öncelik vermek için paketleyebileceğiniz birkaç şey vardır. Güvenli ve sağlıklı bir yaz seyahati için olmazsa olmazlardan bazıları:

1. Güneş Kremi

Uzmanlar yıl boyunca güneş kremi kullanmanızı tavsiye ediyor olsa da özellikle havaların daha sıcak ve günlerin daha uzun olduğu yaz aylarında kullanmak çok daha önemlidir. Güneş kremi, cildin güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Cilt kanseri riskinin yanı sıra kırışıklıklar veya güneş lekeleri gibi erken cilt yaşlanmasını azaltır.

Tıp uzmanı Nailah Abdulbaaqee şunları diyor: “Hava ister güneşli ister bulutlu olsun, UV ışınlarına maruz kalmak her zaman cilt hasarı potansiyeli oluşturur. Dışarıda vakit geçirmeyi planlıyorsanız (sadece birkaç dakika olsa bile), UV ışınlarından kaynaklanan cilt hasarını azaltmak için SPF 30’lu iyi bir güneş kremi şarttır. SPF 30, UVB ışınlarının %96’sından fazlasını bloke eder.”

2. İlk Yardım Çantası

Tatilinizi ister kumsalda dinlenerek ister dağlarda yürüyüş yaparak geçiriyor olun, yaralanma veya hastalık sizi her yerde bulabilir. Yaz seyahati için bir ilk yardım çantası hazırlamak, hareket halindeyken rahat ve güvende kalmanıza yardımcı olabilir. Kendi kitinizi oluşturabilirsiniz.

yaz-seyahati

Fakat bununla uğraşmak istemiyorsanız Welly, Johnson & Johnson veya Swiss Made gibi markalardan önceden hazırlanmış bir kit satın alabilirsiniz. Bu seyahat setleri; bandajlar, kaşıntı önleyici merhemler, el dezenfektanı, antibiyotikler ve gazlı bez gibi temel ihtiyaçlara sahip çeşitli boyutlarda hazırlanır. Böylece her durum için hazırlıklı olabilirsiniz.

3. Yaz Seyahati Diş Fırçası

Genelde hepimiz seyahat ederken normal alışkanlıklarımızı unuturuz. Diş fırçalamak buna iyi bir örnektir. Fakat evden uzaktayken bile iyi ağız hijyeni sağlamak önemlidir. Kötü ağız sağlığı, bakteriyel enfeksiyonlara ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu da bazı ciddi tıbbi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle iyi bir diş fırçasını seyahatinize dahil etmek, genel sağlığınızda uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

Hareket halindeyken dişlerinizi ve diş etlerinizi korumak için harika olan çok sayıda manuel ve elektrikli diş fırçası vardır. Yolculuğunuzun uzunluğuna ve valizinizin boyutuna bağlı olarak, uygun bir fırça seçebilirsiniz. Nereye gidiyor olursanız olun, dişlerinizi günde en az iki kez florürlü diş macunu ile fırçalamayı unutmayın. Ayrıca diş ipi kullanmayı da unutmayın!

4. Göz Maskesi

Aydınlık uçaklar ve güneşli otel odaları arasında yaz seyahati ederken doğru dürüst uyumak her zaman kolay değildir. Güzelliğinizin dinlenmesini sağlamakta zorlanıyorsanız, seyahatlerinizde yanınızda bir göz maskesi taşıimayı düşünün. Tıp doktoru Anna Askari şunları söylüyor: “Yeni bir ortamda uyumak, özellikle pencerelerden parlak ışık geliyorsa rahatsız edici olabilir. Güzel bir uyku çekebilmeniz için bir göz maskesi öneriyorum.”

yaz-seyahati

İpek veya saten göz maskeleri ışığı engellemeye yardımcı olmasının yanında takıldığı bölgede iz bırkmaz. Böylece hangi ortamda olursanız olun, kırışıkları azaltırken ve saçınızı pürüzsüz tutarken huzur içinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca hafif ve hava geçirecek bir yapıda olurlar. Bu da onları her mevsim için harika kılar çünkü terletmezler.

5. Yaz Seyahati Boyun Yastığı

Uçaklarda uyuklamakta zorlanıyorsanız, iyi bir uyku için olmazsa olmazlardan biri de seyahat yastığıdır. Dr. Askari şunları diyor: “Uzun bir uçuşta uyumak imkânsız görünebilir, ancak iyi bir seyahat boyun yastığına sahip olmak durumu değiştirecektir. Bu yastıklar boynunuza sarılır ve servikal omurganızı dik tutmak için ihtiyacınız olan ekstra desteği sağlar. Ayrıca ihtiyaç duyduğunuz dinlenmeyi alabilmeniz için rahatlık da sağlar.”

6. Kompresyon Çorapları

Gündelik kıyafetlerinize ek olarak, çantanıza biraz kompresyon çorabı eklemeyi düşünebilirsiniz. Kompresyon çorapları, kan dolaşımını iyileştirmek için bacaklara ve ayak bileklerine hafif basınç uygulamak üzere tasarlanmış, tam oturan çoraplardır.

Bu, bacaklarda kan pıhtılarını, varisli damarları, şişmeyi ve yorgunluğu önlemeye yardımcı olabilir. Bu da bacaklarınızdaki kan akışını artırmaya yardımcı olan harika bir araç olduğu anlamı taşır.

yaz-seyahati

Bombas, Sockwell ve Dr. Scholls gibi markaların kompresyon çorapları, bacağın farklı kısımlarını hedeflemek için farklı gerginlik ve uzunluk seviyelerinde tasarlanmıştır. Rahat hissetmeleri gerekirken, acı verici olmamalıdırlar. Hangi kompresyon çoraplarının sizin ve sağlık ihtiyaçlarınız için en iyisi olduğundan emin değilseniz, hekiminize başvurabilirsiniz.

7. Yeniden Kullanılabilir Su Şişesi

Su; organlarımızı koruduğu, bizi serin tuttuğu ve vücudumuzun sistemlerinin düzgün çalışmasını sağladığı için yaşamın gerekli bir parçasıdır. Tıp doktoru Abdulbaaqee şunları söylüyor:

“Su, genel fiziksel performansımızı ve enerji seviyemizi korumak için mükemmeldir. İçme suyu, yaz sıcağında kolayca meydana gelen dehidrasyonu önlememize yardımcı olur. Ayrıca cildimizi korur, sindirime ve toksinlerin filtrelenmesine yardımcı olur.”

Dehidrasyon vücuda zarar verebilir ve ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir, bu nedenle gün boyunca düzenli olarak su içmek önemlidir.

Suyu el altında bulundurun ve yeniden kullanılabilir bir şişeyle plastik su şişelerinden tasarruf edin. Sızdırmaz, taşıması kolay ve gün boyunca içecekleri soğuk tutan su şişelerini arayın. Onlar da çevre için daha iyi!

8. Geniş Kenarlı Güneş Şapkası

Güneş kreminin yanı sıra geniş kenarlı şapkalar da yaz seyahati sırasında cildinizi korumanıza yardımcı olabilir. Şapkalar; gözlerinizi, kulaklarınızı, yüzünüzü ve boynunuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyarak daha uzun süreli güneş koruması sunar.

yaz-seyahati

Yaz seyahati planlarken, yaklaşık 4 inç kenarlı şapkalar arayın. Cildinizi ultraviyole ışınlarından daha iyi korumak için UPF (Ultraviyole Koruma Faktörü) derecesine sahip bir güneş şapkası da seçebilirsiniz. Ayrıca, birçok güneş şapkası sarkık ve katlanabilir olduğundan, bavulunuzda veya sırt çantanızda yeterli alan olması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

9. El Dezenfektanı

Umumi tuvaletlerden sıkışık uçaklara, yoğun mağazalardan kalabalık müzelere kadar seyahat etmek, ne yazık ki çoğu zaman yeni mikroplara maruz kalmak anlamına gelir. Neyse ki ellerinizi yıkamak ve el dezenfektanını sık sık kullanmak da dahil olmak üzere iyi bir el hijyeni uygulamak sizi hastalanmaktan koruyabilir ve yolculuğunuzda sağlıklı kalmanızı sağlayabilir.

Doktor Abdulbaaqee şunları söylüyor: “İki yıldan fazla bir süredir devam eden bir pandemiden bir şeyler öğrendik. Öğrendiğimiz şey, sterilizasyon da dahil olmak üzere temel önlemlerin soğuk algınlığından zatürreye kadar her şeye neden olabilecek virüslere ve bakterilere maruz kalmayı önemli ölçüde azaltabileceğidir.”

Birçok el dezenfektanı, en yaygın hastalıklara neden olan mikropların %99,9’unu öldürür. Ayrıca çantanıza, sırt çantanıza veya omuz çantanıza kolayca sığabilir. Böylece hareket halindeyken dezenfekte edebilirsiniz. Birçok el dezenfektanı, cildinizi nemli tutmaya yardımcı olmak için Aloe Vera ve uçucu yağlar bile içerir.

10. Yaz Seyahati için Böcek Spreyi

Yaz seyahati, dışarı çıkmak için harika bir zaman olabilir. Ne yazık ki yaz, daha büyük bir böcek ısırığı şansı anlamına da gelebilir. Dr. Abdulbaaqee şunları söylüyor: “Dış mekân bazıları için ikinci bir ev olsa da böcekler için ilk evdir.

yaz-seyahati

İyi bir böcek kovucuya sahip olmak, bazı bölgelerde sıtma ve zika gibi enfeksiyonların habercisi olabilen böcek ısırıklarından kaçınmanın anahtarıdır. Mevcut doğal alternatiflerin yanı sıra birden fazla aktif bileşen formülasyonu ile böcek kovucular, yönergelere uyulduğu takdirde güvenli ve etkilidir.”

İlginizi Çekebilir: Sultangazi Evden Eve Nakliyat Tek Adres!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Ne Yapmalıyım? 2024 Yurtdışı Taşınma Rehberi

İçindekiler Hide ‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Diyenlere: Almanyaya Yerleşmek için Ne Yapmalıyım?Almanya’da Yaşamak…

2024 Düzce Ev Kiraları Fiyatları | Düzce Kiralık Ev Merkez

İçindekiler Hide Düzce Ev Kiraları – Düzce Eşyalı Kiralık Daire1 – Düzce…

Hava Ambulansı Kiralama Hizmeti Alınırken 3 Adım!

İçindekiler Hide Hava Ambulansı Kiralama Hizmetini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hava Ambulansı Kiralama…

2024 Düzce Protez Saç Fiyatı Nedir?

İçindekiler Hide Protez Saç Fiyatı Neye Göre Belirlenir?1 – Protez Saç Fiyatı…