Uno oyunu nasıl oynanır merakınız artık son bulacak! Oynaması oldukça basit olan bu oyunu öğrenmeden önce tarihçesine bakmakta fayda vardır. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan uno o kadar çok sevildi ki zamanla tüm coğrafyalara yayıldı. Bunun ile birlikte aynı oynanış stiline sahip farklı isimlerde kopyaları dahi yapıldı.

Fakat ismi ve görseliyle akıllara kazınan uno’nun yerini hiçbiri dolduramadı. Sıkıcı gecelerin eğlence kaynağı, vakit geçirmek isteyenlerin vazgeçilmezi bu oyun, kartlarla oynanan bir masa oyunudur. Strateji ve düşüncelerin yarıştığı kart oyununda en iyi planı kuran kazanacaktır. Siz de kendinize güveniyorsanız uno oyunu nasıl oynanır hemen öğrenin ve eğlencenin tadını çıkarın.

İlk Defa Oynayacaklar için Uno Oyunu Nasıl Oynanır?

 

Uno oyunu nasıl oynanır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Uno üzerinde 0’dan 9’a kadar sayılar içeren ve dört ayrı renkteki kartlardan oluşan bir oyun türüdür. Uno kart renkleri mavi, yeşil, sarı ve kırmızıdan oluşmaktadır. Renkli kartlar dışında belirli özellikler taşıyan 5 farklı türde içerisinde yer alır. Oyun içerisinde toplamda 108 kart mevcuttur.

uno-oyunu-nasil-oynanir

Oyun kartları belirli kurallar neticesinde oyunculara dağıtılır. Kartlar dağıtıldıktan sonra kalan kağıtlar yere ıskarta olarak konulur. İlk başlayan oyuncu yere rastgele bir kart atar. Başladığı kartla devam edilecek rengi belirler. Sırasıyla elindekileri azaltmak isteyen oyuncular kartlarını yere atar. Fakat burada dikkat edilecek nokta her kart yere atılamaz.

Atacağınız uno kartı sadece aynı renk ya da sayı olmak zorundadır. Atılabilecek kart yoksa kişi ortadaki desteden bir tane kart çeker. Bu şekilde oyun bir sonraki oyuncuya geçerek devam eder. Bu noktada özellik taşıyan kartlarla çeşitli stratejiler kurulur ve elindeki uno kartlarının hepsi yere bırakılmaya çalışılır. Elinizdeki kartları ilk bitirecek olan uno diyerek oyuna son verir.

Uno Kaç Kart Dağıtılır?

Uno oyunu nasıl oynanır tam anlamıyla anlamak için kart dağıtma kombinasyonunu da bilmeniz gerekir. Oyun kartları dağıtılmadan önce belirlenen kişi tarafından karıştırılır. Bunun sebebi aynı kart türlerinin bir arada toplanmasını engellemek ve oyun zevkini arttırmaktır.

uno-oyunu-nasil-oynanir

Uno kart dağıtma stilinde 7’şer adet olarak her oyuncuya eşit dağılım yapılır ve geri kalanlar ıskarta olarak açılır. Kart dağıtıcı ortaya bir kart açar ve oyuna ilk adım atılır. Uno oyunu nasıl oynanır kısmında anlatıldığı üzere oyun başlar ve kişilerin elinde atacak kart mevcut değilse tek kart çekerek oyunu devam ettirilir.

Uno Oyunu Kuralları Nelerdir?

Uno oyunu nasıl oynanır kısmı oldukça basitti fakat kurallar biraz kafa karıştırabilir. Bahsi geçen kart oyunundaki kurallar şunlardır;

  • Oyuna ilk başlayacak olan dağıtıcının solunda oturan kişidir.
  • Bahsi geçen uno oyununda eldeki kartları rakibe göstermek yasaktır.
  • Oyuncunun elinde yere atacak bir kart yoksa mutlaka kart çeker.
  • Uno oyununun yön değiştirme ve renk değiştirmeleri özel kart ile yapılır.
  • Sadece joker kartı ile kişiler istediği kuralı koyabilir.
  • Pas geç kartı ile oyuncunun hareketleri kısıtlanır ve oynama hakkını kaybeder.
  • Bahsedilen uno oyununun galibi puan sistemi ile de belirlenebilir.
  • Elinde tek kart kalan kişi uno demediği taktirde oyunu bitiremez. Kurallara dayalı bir oyun olan uno belirtilen unsurlar neticesinde oynanır.

Uno Oyunu Nasıl Oynanır? Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Uno nasıl oynanır ve uno oyunu nedir gibi sorulara cevap bulduysanız artık uno nasıl yapılır konusunda kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Kart oyunu kazanmak için sürekli bir stratejiye sahip olmanız şarttır. Rastgele kart çekip atarak oyunu kazanma olasılığınız neredeyse sıfırdır. Bu nedenle elinizdeki kartları tanıyın ve hangi kartlar ile kombinasyon kurabileceğinizi belirleyin.

uno-oyunu-nasil-oynanir
uno oyunu nasıl oynanır

Kurduğunuz planla birlikte rakiplerinizi iyi takip edin ve an bekleyin. Unutmayın ki sabırsızlık en büyük düşmanınız olacaktır. Kuracağınız stratejiler sadece oyun bitirmeye yönelik olmamalıdır. Rakip takibi yaparak kartı azalan rakibinize kart çektirin ve oyunu bitirmesine engel olun. Tüm bu söylenenlere dikkat ettiğiniz taktirde oyunu kazanacaksınızdır. Uno nasıl oynanır sorusunu kendinize sorun ve kendi oynama planınızı yaratın.

İlginizi Çekebilir: 2022 Özel Uçak Kiralama Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Ne Yapmalıyım? 2024 Yurtdışı Taşınma Rehberi

İçindekiler Hide ‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Diyenlere: Almanyaya Yerleşmek için Ne Yapmalıyım?Almanya’da Yaşamak…

Hava Ambulansı Kiralama Hizmeti Alınırken 3 Adım!

İçindekiler Hide Hava Ambulansı Kiralama Hizmetini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hava Ambulansı Kiralama…

2024 Düzce Ev Kiraları Fiyatları | Düzce Kiralık Ev Merkez

İçindekiler Hide Düzce Ev Kiraları – Düzce Eşyalı Kiralık Daire1 – Düzce…

2024 Düzce Protez Saç Fiyatı Nedir?

İçindekiler Hide Protez Saç Fiyatı Neye Göre Belirlenir?1 – Protez Saç Fiyatı…