Marka tescili belgesi, markaları kanuni yollar ile korumaya yarayan belgedir. Marka tescili belgesi alabilmek için belirli süreçlerden geçmek gerekmektedir. Alınan bu belge ile firmaların fikri ve sınai hakları korunur. Marka tesciline sahip olan firmalar, piyasada başka kişiler tarafından marka isimlerinin kullanılması durumunda hukuki açıdan üstün olurlar.

İsim tescili alınmasından sonra aynı isimle üçüncü kişilerin işlem yapması, hukuki olarak sakıncalı olmaktadır. Peki, marka tescili belgesi nedir? Düzce Marka tescil belgesi alabilmenin şartları nelerdir. İşte cevaplar:

Marka Tescili Belgesi Nedir?

marka-tescili-belgesi
Marka Tescili Belgesi

Marka tescili belgesi, markaları hukuki olarak koruyan bir belgedir. Tescillenmiş olan markanızı üçüncü şahısların kullanamaması için Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından marka tescili belgesi verilmektedir. Bu belge ile her türlü taklit, yasa dışı kullanım durumlarında markanızı koruma altına alır. Peki, marka tecili belgesi alabilmenin yolları nelerdir?

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Marka tescil işlemleri için her firmanın geçmesi gereken bazı prosedürler vardır. Marka tescili belgesi alabilmeniz için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir. Eğer bu maddeleri sırasıyla tamamlarsanız işlemlerinizin daha hızlı ilerleyebilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Öncelikle marka başvuru formunu doldurun,
 • Ardından marka adını belirlemeniz gerekir. Marka ismi belirlerken benzer isimler olup olmadığına dikkat edin. Marka adınızı Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden sorgulayabilirsiniz.
 • Marka tescili belgesi başvurusu, markanın temsil edeceği ürün ya da hizmet kategorilerine göre yapılmalıdır.
 • Eğer ileride ürün ya da hizmet eklemesi olacaksa bu ürün ya da hizmetlerin yer aldığı marka kategorileri de başvuru esnasında düşünülmesi gerekmektedir.

Marka tescil belgesi alabilmek için genellikle marka vekillerinden yardım alınmaktadır. Marka vekillerinin ataması marka sahibi tarafından olmaktadır. Böylece marka tescili süreci daha profesyonel yürütülmektedir. Eğer ki bu aşamalarda olumsuz bir durum ile karşılaşılırsa marka başvurusu kabul edilmez. Bu nedenle marka tescil sürecinin marka vekilleri tarafından yürütülmesi, daha sağlıklı bir yöntemdir.

Marka tescili belgesi için yapılan başvurunun ardından, seçilen marka sınıflarına göre benzerlik veya şekil incelemeleri yapılmaktadır. İnceleme bittikten sonra Resmi Marka Bülteni’nde yayımlama sürecine geçilir. Bu yayımlama kararının ardından iki aylık bir itiraz süreci olmaktadır.

Eğer herhangi bir ret yaşanmaz ve itiraz gelmez ise markanın belgelenmesi aşamasına geçilir. Tescil belgesi için ödeme yapılmasının ardından belge işlemleri tamamlanmış olur.

Marka Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

marka-tescili-belgesi

Marka tescili belgesi alabilmek için Türk Patent ve Marka Kurumu’nun istemiş olduğu belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Patent alma şartları ve marka tescil belgesi evrakları, istenen şekillerde hazırlanmalıdır. Peki, o evraklar nelerdir? İşte cevabı:

 • Tescilletmek istediğiniz markanın logo, yazı şekli, ambalajı ya da etiketi gibi unsurlar,
 • Şahıs başvuruları (gerçek kişiler) için T.C kimlik numarası ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Tüzel kişiler için ticaret unvanın tamamı, şirket vergi levhası ve şirketin açık adresi,
 • Tescil edilecek olan markaya ait ürünlerin ya da hizmetin listesi,
 • Vekâletname veya sözleşme.
 • Marka tescili belgesi için ödeme yapıldığına dair dekont,

Marka tescili belgesi alabilmek için yürütülen her aşama, istenen prosedüre uygun olarak yapılmalıdır. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından talep edilen evraklar eksiksiz tamamlanmalıdır. Türk Patent ve Marka Kurumu, istenen evrakları online olarak talep etmektedir. Marka tescil belgesi talep ettiğinizde fiyatlar, başvuru yapılan markanın sınıfına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Marka Tescil Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

marka-tescili-belgesi

Marka tescili için sorgulama yapmanız için izleyeceğiniz adımlar oldukça basittir. Aşağıdaki adımları takip ederek marka tescili belgesi sorgulama işlemini rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. İşte o adımlar:

 • Öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu’nun sitesine girip epats uygulamasına tıklayın.
 • Ardından çıkan ekranda E-Devlet şifrenizi girerek epats platformuna giriş yapın.
 • Çıkan sayfada marka isimlerinin listelendiğini görebilirsiniz. Daha sonra sol altta elektronik tebligat sistemi butonuna tıklayın.
 • Türk Patent Enstitüsü tarafından size gönderilmiş olan tebligatların listelendiğini göreceksiniz.
 • Gelen tebligatta markanızın onaylandığına ilişkin bildiri göreceksiniz. Ayrıca onaylanan markanız için sizden talep edilen ücreti de gelen tebligatta görebilirsiniz.
 • Talep edilen ücreti ödeyebilmek için ise Türk Patent Enstitüsü’nün sitesinde yer alan marka sorgulama ekranına tıklayın. Sizden istenen bilgileri girin ve devam et butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda marka sonuçlarını göreceksiniz. İşlem yapmak istediğiniz markanızın üzerine tıklayın. Gelen ekranda markanız ile ilgili son durumu rahatlıkla görebileceksiniz.
 • Eğer markanız tescile hazır bir hale gelmiş ise, tekrar E-Devlet sayfasındaki ekrana geri gelin ve elektronik tebligat sayfasından çıkış yapın.
 • Ana sayfada tescile hazır olan markanızı seçerek aşağıda yer alan işlem butonundan ‘marka tescil ücreti ödeme talebi ‘ ni seçin ve ‘git’ butonuna basın.
 • Açılan sayfada size ait bilgiler göreceksiniz. Eğer bu bilgiler doğru ise devam et butonuna tıklayın. Gelen yeni sayfa da tekrar markanıza ait olan bilgileri görecekseniz.
 • Devam et butonuna tıkladıktan sonra karşınıza ödeme yapmanı gereken tutar çıkacaktır. Devam et butonuna basın ve ödeme sayfasına ilerleyin.
 • Ödeme yaptıktan sonra evrak numaranız ile ilgili bilgiler e posta adresinize gönderilecektir.
 • Tüm işlemler bittikten sonra marka tescili belgesi birkaç gün içerisinde hazır olacaktır. Evrağı yine aynı ekran üzerinden indirebilirsiniz.

Türk Patent ve Marka Kurumu Nedir?

Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı, özel bütçeli bir kuruluştur. TÜRKPATENT, Türkiye’nin teknolojik gelişmesine katkıda bulunmak, ülke genelinde serbest rekabet ortamını yaratmaktadır.

Ayrıca, Ar-Ge hareketlerinin ilerlemesini sağlamak üzere; kanunla düzenlenmiş patent, endüstriyel ve marka mülkiyet haklarının oluşmasını sağlar. Oluşan bu hakların korunması ve bu haklar ile ilgili yurt içi, yurt dışı bilgi ve belgeleri kamu yararına sunmak gibi de bir amacı bulunmaktadır.

Türk Patent Sorgulama Nasıl Yapılır? Marka Tescili Belgesi

marka-tescili-belgesi

Türk Patent sorgulama işlemlerini e- Devlet şifreniz ile epats uygulaması üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Yukarıda detaylı bir şekilde açıklanan adımları takip ederek tüm işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Marka Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka tescili belgesi alacak kişiler tüm işlemlerini tamamladıktan sonra E-Devlet üzerinden yapabilmektedir. Maka patent sorgulama işlemi epats üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Tüm bu işlemlerin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin bilgiler yukarıda ‘Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır’ başlığı altında detaylı olarak açıklanmıştır.

Patent Sorgulama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle patentini almak istediğiniz markanızın logo, isim ve yazı karakterlerinin benzersiz olmasına dikkat edin. Ardından sizden istenen bilgi ve belgeleri eksiksiz bir şekilde temin ettiğiniz takdirde marka patent işlemlerinizde bir sıkıntı yaşamayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Düzce Psikolog Arayanlara 10 Farklı Uzman Önerisi!

İçindekiler Hide Düzce Psikolog Fiyatları 2022 Yılı İçin Nedir?Profesyonel Hizmet Veren Düzce…

10 Farklı Düzce Çiçekçileri ile En Güzel Çiçekler Sizinle!

İçindekiler Hide Düzce Çiçekçileri Sayesinde Modern Tasarıma Sahip Çiçeklere Sahip Olun!2022 Yılı…

Düzce UZEM Nerede? 6 Aşamada Düzce UZEM Bilgisi!

İçindekiler Hide Başarılı Uzaktan Eğitimin Adresi Düzce Uzem Nerede!Düzce Uzem Giriş Nasıl…

Düzce OBS Girişi Nasıl Yapılır? 2022 Düzce Akademik Takvim

Düzce OBS girişi Düzce Üniversitesinde okuyan öğrencilerin dersleri ile alakalı tüm bilgilere…