Kocaeli lise taban puanları 2022, LGS sınavının açıklanması ile birlikte gençler tarafından araştırılmaktadır. Öğrencilerin merak ettikleri lise taban puanları, kontenjanlar ve yüzdelik dilimler yazımızda!

İlköğretim hayatını bitirerek yeni bir hayata başlayacak olan öğrenciler için, doğru lise tercihi yapmak oldukça önemlidir. Hayatlarının dönüm noktası olan bu seçimler, iyi düşünülmeli ve puanlarına göre en iyi lise seçilmelidir.

Kocaeli Lise Taban Puanları 2022, İzmit’te Hangi Liseler Var?

Kocaeli’ndeki liseler dikkate alındığında Düzce Üniversitesi taban puanları ve bölümleri gibi öğrencilerin ilgi alanına ve puan türüne göre fen lisesi, Anadolu lisesi, imam hatip lisesi, sosyal bilimler lisesi, öğretmen lisesi, spor ve sağlık liseleri bulunmaktadır.

kocaeli-lise-taban-puanlari-2022
Kocaeli Lise Taban Puanları 2022

Öğrenciler gibi veliler de Kocaeli lise taban puanları 2022 yılı için geçerli olan MEB verilerini yakından takip etmektedir. Çocuklarının bu döneminde yanlış karar vermemesi, hayata iyi bir adım atabilmesi ve en önemlisi geriye dönüldüğünde pişman olmaması için en doğru kararı vermesi konusunda yardımcı olmak istemektedirler.

İşte tam bu noktada hem öğrencilerin hem de velilerin dikkate alması gereken, liselerin kaç puan istediğini ve kontenjan oranlarını takip etmektir. Peki, hangi lise kaç puan istiyor?

1.      Kocaeli Meslek Liseleri Taban Puanları 2022

Meslek lisesi kaç puan istiyor, meslek lisesi kontenjanları neler, 2021 yılında kaç puanla kapattı gibi konular merak edilmektedir. 2022 yılı için MEB verileri dikkate alındığında, Anadolu mesleki ve teknik liselerin 341,56 puanla kapattığı görülmektedir. Bu puan, Kocaeli meslek liselerini kapsamaktadır.

Kocaeli merkezin yanı sıra ilçelere bakıldığında, daha düşük puanlarda bulunan meslek liselerinin olduğu görülmektedir. Körfez, Çayırova ve  Kartepe gibi ilçelerde bulunan mesleki ve teknik lise taban puanları, 200 ve 175 puan aralığındadır.

2.      Kocaeli Spor Lisesi Taban Puanı 2022

Spor liselerine girebilmek için, LGS puanına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak liseye girecek olan öğrencilerden istenen bir takım şartlar bulunur. Öğrencilerin 5. sınıftan başlayarak 8. sınıfa kadar olan yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınır. Bu aritmetik ortalamanın %30’u liseye girebilmek için yeterli olmalıdır.

Aynı zamanda spor liseleri, yaptıkları yetenek sınavları ile öğrenci kabul etmektedir. Yetenek sınavının da %70’i alınır. Bu nedenle öğrencilerin Kocaeli lise taban puanları 2022 verilerini dikkate almadan, yetenek sınavının %70’ini ve aritmetik ortalamanın %30’unu hesaplayarak, başvuruda bulunmaları gerekir.

3.      Kocaeli Anadolu Lisesi Taban Puanı 2022

Kocaeli lise taban puanı ve alınacak kontenjanlar açıklanmıştır. MEB’den ve YÖK’ten alınan puanlar doğrultusunda, en güncel açıklamalar yapılmaktadır. Kocaeli merkezinde ve ilçelerde bulunan tüm Anadolu lisesi puanları incelenerek, öğrenciler en doğru tercihi yapabilmektedir.

kocaeli-lise-taban-puanlari-2022 Kocaeli Anadolu lisesi taban puanı en yükseği ve en düşüğü olarak açıklanacak olursa; İl ve ilçe genelinde en yüksek puan, 393,1 ile Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesidir. En düşük taban puanına sahip Anadolu lisesi ise, 158,5 puan ile Şehit Er Mücahit Okur İmam Hatip Anadolu Lisesidir.

1-Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi Taban Puanı 2022

Kocaeli lise taban puanları 2022 kapsamında birçok öğrencinin merak ettiği liselerden bir tanesi de, Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi taban puanıdır. Bu alana ilgi duyan öğrenciler tarafından araştırılan liseye ait veriler şu şekildedir;

Gebze’de yer alan Kanuni Sosyal Bilimler Lisesinde eğitim süresi hazırlıkla beraber 5 yıldır. Yüzdelik dilimi 12,56 olan lisenin taban puanını ise, 358.1’dir.

4.       Sağlık Meslek Liseleri Taban Puanları 2022

Kocaeli lise taban puanları 2022 MEB  tarafından açıklanmıştır. Liselerin kontenjan sayılarını dikkate alarak, öğrenciler sağlık meslek liselerini tercih edebilmektedir. Sağlık meslek liseleri taban puanları benzerlik gösterse de, ilk dikkat çeken liselerden bir tanesi Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesidir. Lisenin yüzdelik dilimi 22,67 iken, taban puanı ise 341.56’dır.

1-Kocaeli Gölcük Lise Taban Puanları 2022

kocaeli-lise-taban-puanlari-2022 Kocaeli Gölcük’te bulunan lise taban puanları arasında en yüksek puana sahip olan liseler, fen liseleri olmaktadır. Diğer liseler bakımından incelendiğinde, fen liselerinde ciddi bir puan farkı görülür.  Gölcük Fen lisesi taban puanı 2022 441,19 iken, Gölcük Anadolu Lisesi taban puanı 387,55’tir. En düşük taban puanına sahip olan lise ise, 239,68 puanla Gölcük meslek Lisesidir.

5.      Kocaeli’ndeki Fen Liseleri Taban Puanları 2022

Lise taban puanları 2022 bazında fen liseleri yüksek puanlarda öğrenci kabul etmektedir. İlçelere göre il merkezindeki liselerde daha yüksek taban puanları görülür. Öğrencilerin en çok merak ettiği fen liselerinin taban puanları ve yüzdelik dilimleri açıklanacak olursa;

1-Kocaeli Lise Taban Puanları 2022, Muammer Dereli Fen Lisesi taban puanı 2022

kocaeli-lise-taban-puanlari-2022 Muammer Dereli Fen Lisesi taban puanı 2022 yılında ciddi bir puanla kapatmıştır. Bu liseyi tercih etmek isteyen öğrenciler, kontenjan sayılarına ve yüzdelik dilimlerine dikkat etmelidir. Liseye ait veriler doğrultusunda yüzdelik dilimi 1,82 olan lisenin, taban puanı ise 460,31’dir.

2-Enka Fen Lisesi Taban Puanı 2022

Kocaeli lise taban puanları 2022 yılına ait olan sonuçların açıklanması ile birlikte özel okullara olan ilgide yoğun bir şekilde artmıştır. Özellikle öğrencilere tam burslu olma imkânı tanıyan ve fen lisesi öğrencilerine son yıllarda tıp alanında gelişmeleri konusunda yardımcı olan Enka Fen Lisesi, taban puanları merak edilmektedir. Sınavdan 360 puan üzerinde başarı sağlayan öğrenciler, Enka liselerine kayıt yaptırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Düzce Psikolog Arayanlara 10 Farklı Uzman Önerisi!

İçindekiler Hide Düzce Psikolog Fiyatları 2022 Yılı İçin Nedir?Profesyonel Hizmet Veren Düzce…

10 Farklı Düzce Çiçekçileri ile En Güzel Çiçekler Sizinle!

İçindekiler Hide Düzce Çiçekçileri Sayesinde Modern Tasarıma Sahip Çiçeklere Sahip Olun!2022 Yılı…

Düzce OBS Girişi Nasıl Yapılır? 2022 Düzce Akademik Takvim

Düzce OBS girişi Düzce Üniversitesinde okuyan öğrencilerin dersleri ile alakalı tüm bilgilere…

Düzce UZEM Nerede? 6 Aşamada Düzce UZEM Bilgisi!

İçindekiler Hide Başarılı Uzaktan Eğitimin Adresi Düzce Uzem Nerede!Düzce Uzem Giriş Nasıl…