Etiket yapıştırma makinesi iş yerleri için olmazsa olmazlardan birisidir. Etiketleme makinesi ürünlerin üzerinde bulunan SKT barkodlarından tutunda ürün tanıtımına kadar olan tüm içeriklerin yer aldığı yapışkan kağıtların yerleştirmesini yapan makinedir. Bilindiği üzere satın alınan her ürünün üzerinde birden fazla etiket mevcuttur. E-ticaret platformlarının da bu denli gelişim göstermesi, kullanımın artması etiket makinelerine olan talebi doğrudan arttırdı.

Etiketleme makinaları bu noktada insan iş gücünü oldukça hafifletmekte ve daha kaliteli işler çıkarmaktadır. Etiketleme makinelerinin kullanım açısından sunduğu diğer bir fayda ise maliyeti düşürür. Bir makinenin yaptığı iş yerine belki de onlarca işçi çalıştırmak gerekebilir. Bu durumda şirketler için oldukça yüksek tutarlara tekabül edebilir. Etiketleme makinası bu nedenle işyerlerinde zorunlu hale gelmiştir.

Etiket Yapıştırma Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Etiket yapıştırma makinesi belirli bir kullanım alanına sahip değildir. Yönetmelikler gereği üretim yapılan her firmada paketleme üzerine etiket yapıştırmak zorunlu kılınmıştır. Bu nedenle makineler tüm firmalarda kullanıma uygundur. Makineler tarih, SKT, ürün tanıtımı gibi paketlerin üzerinde bulunan olmazsa olmaz barkodların yapıştırılması için kullanılır.

etiket-yapistirma-makinesi

Çalışma prensibi de oldukça kolaydır. Bu nedenle ayrıca bir işçi çalıştırmanıza ihtiyaç yoktur. Tek yapmanız gereken etiket makinesinin yapacağa işe uygun bant kurmanızdır. Bundan sonraki aşamada tüm işlemler makine tarafından yapılır ve hazır edilir. Sonraki aşamada tek yapmanız gereken makinenin kontrollerini sağlayıp etiket yerleştirmek olacaktır.

Etiket Yapıştırma Aparatı Nelerdir?

Etiket yapıştırma makinesi aslında çok aparata sahip bir ürün değildir. Makinenin üzerinde bulunan kolçaklardan ve akıllı bilgisayar sistemlerinden ayarlamaları yapılmaktadır. Bilgisayarla çalışan sistemler ise kodlama mantığı ile çalışan tam otomatik etiketleme makineleridir.

Buna nispeten makine çeşitlerine göre farlılık gösteren aparatlı türlerde mevcuttur. Etiket makinesinin bu aparatlarını ya da yedek parçalarını satın aldığınız firmadan veya online satış platformlarından kolayca tedarik edebilirsiniz.

Etiket Yapıştırma Makinesi Türleri Nelerdir?

Etiket yapıştırma makinaları kullanım amacı ve etiket ebatlarına göre kendi içerisinde birtakım gruplara ayrılmaktadır. Bunların dışında ise tam otomatik etiketleme, yarı otomatik etiketleme ve manuel etiketleme makineleri olarak da ayrılmaktadır. Peki bu makinelerin birbirinden farkı ne?

Manuel Etiket Yapıştırma Makinesi

Manuel etiketleme makinalarının kullanımı diğer türlere göre biraz daha zordur. Sebebi ise makinenin sürekli kontrol edilmesi ve istenilen etiketleme seçeneklerine göre ayarının yapılması gerekir. Örnek vermek gerekirse makineye etiket rulosunun takılması, etiketin kesileceği aralığın belirlenmesi, çalışma hızı gibi tüm ayarlar tecrübeli bir kişi tarafından kontroller sağlanarak yapılmalıdır.

etiket-yapistirma-makinesi

Manuel etiket yapıştırma makinesi diğer türlere göre dezavantajlı durumdadır. Ekstra çalışan masrafları, hata olasılığının yüksek olması gibi birçok nedenden dolayı sıkça tercih edilmez. Genelde ürünü tercih edenler daha düşük fiyat ödemek isteyenler ve küçük işletmelerdir.

Otomatik Etiket Yapıştırma Makinesi

Otomatik etiket yapıştırma makinası kullanımı oldukça kolay ve masrafsızdır. Bahsi geçen ürün bilgisayarlı sistemlerle çalışmaktadır. Etiketleme yapmak istediğiniz ürüne göre kodlamaları oluşturulur ve makine çalıştırılır. Bu adımdan sonra makine üst yüzey etiketleme yapacağı bölgeyi, etiketin kesileceği anı gibi birçok şeyi kendi halleder.

Otomatik etiket yapıştırma makinesi sürekli kontrolle ihtiyacı olmamakla birlikte etiket bittikten sonra değişimini de kendisi yapar. Seri üretim bandıyla çalışan büyük şirketler için etiketleme makinesi olmazsa olmazlar arasındadır. Kaliteli bir model tercih ederseniz uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz.

Şişe Etiket Yapıştırma Makinesi

Şişe etiketlemede kullanılan makinelerde durum otomatik sistemlerle neredeyse aynıdır. Fakat buradaki terk fark şişenin eğimli olmasından kaynaklı makinanın kayar zemininin farklılık göstermesidir. Makinanın tercih edilme alanları genelde içecek sektörleridir. Elle düzgün yapıştırmanın mümkün olmadığı ürünlerde etiket makinası kullanımı temel ihtiyaç niteliğindedir.

etiket-yapistirma-makinesi

Rulo Etiket Yapıştırma Makinesi

Rulo etiket yapıştırma makinesi hareketleri de şişe etiket makinası ile neredeyse aynıdır. Rulo halinde basılan ürünlerin zemine temasının kolay olması ve etiketin tam yapışabilmesi için tasarlanmıştır. Bahsedilen makine çeşidi içecek ve temizlik sektöründe oldukça sık kullanılır.

Poşet Etiket Yapıştırma Makinesi

Poşet etiketlemede iş biraz farklıdır. Bilindiği üzere etiketin sorunsuz bir şekilde yapıştırılabilmesi için ürünün gergin olması şarttır. Etiket makinasının en büyük özelliği de tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Kayar bant üzerinde bulunan yardımcı kollar poşetin gerginleştirilmesine olanak sağlar. Yüzey etiketleme makinasından geçen ürünler bu sayede sorunsuz bir şekilde hallolur.

Kıyafet Etiket Makinesi

Yapışkanlı etiket makinası kıyafetlerde hataları minimize etmek için genelde manuel şekilde kullanılır. Firmanın buradaki amacı makine yardımı ile sorunsuz ürün çıkartmaktadır. Makinanın otomatik seçenekleri poşet etiket yapıştırma ile aynı mantıkta çalışır.

El Etiket Makinesi

El etiket yapıştırma makinesi ürünlerin fiyatlarını belirlemede ya da sayımlarda sıklıkla kullanılır. Boyutları diğer türlere göre daha küçük ve taşınabilirdir. Etiketler makinaya rulo halinde takılır. El makinasının kullanımı belirtilen bölge üzerinde sürtünme etkisi gerçekleştirilir. Yapışkan etiketler rulo halindeki bölümden dönerek ürün üzerine yapışır. Kullanımı oldukça kolaydır.

En Uygun Etiket Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

Etiket yapıştırma makinesi fiyatları, kullanım alanlarından tutunda çeşitlerine kadar tüm faktörlerde değişime uğramaktadır. Bu nedenle fiyatlar hakkında net bir bilgi vermek çokta doğru olmayacaktır. Seçeceğiniz modele göre fiyat araştırması yapmanız daha doğru bir karar olacaktır.

etiket-yapistirma-makinesi

Fakat kısa bir bilgi vermek gerekirse güncel otomatik ve bilgisayarlı makineler, manuellere göre neredeyse iki katı fiyatındadır. Çalışma ortamınıza ve iş yetiştirme hızına bağlı olarak etiketleme makinelerinde her cebe uygun modeller mevcuttur.

İkinci El Etiket Yapıştırma Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

Etiket yapıştırma makinesi almak isteyen fakat durumu çokta müsait olmayanlar için 2. el etiket makinesi tercih edilebilir seçenekler arasındadır. Fiyatları sıfır makinalara göre neredeyse yarı yarıyadır. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar mevcuttur.

İkinci el etiket yapıştırma makinesi almadan önce ürünün kontrolleri iyice yapılmalıdır. Bıçaklarında ya da bandında var olan küçük bir problem bile sizi yüksek maliyetlere sürükleyebilir. Bu nedenle ikinci el makine alırken tecrübeli bir kişiden destek alınması önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Düzce Makine Mühendisliği Bölüm Bilgileri 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Ne Yapmalıyım? 2024 Yurtdışı Taşınma Rehberi

İçindekiler Hide ‘Almanyaya Taşınmak İstiyorum’ Diyenlere: Almanyaya Yerleşmek için Ne Yapmalıyım?Almanya’da Yaşamak…

2024 Düzce Ev Kiraları Fiyatları | Düzce Kiralık Ev Merkez

İçindekiler Hide Düzce Ev Kiraları – Düzce Eşyalı Kiralık Daire1 – Düzce…

Hava Ambulansı Kiralama Hizmeti Alınırken 3 Adım!

İçindekiler Hide Hava Ambulansı Kiralama Hizmetini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hava Ambulansı Kiralama…

2024 Düzce Protez Saç Fiyatı Nedir?

İçindekiler Hide Protez Saç Fiyatı Neye Göre Belirlenir?1 – Protez Saç Fiyatı…